وداع علمدار با سید الشهدا

 

تصویر وداع حضرت اباالفضل با سید الشهدا در کنار خیام

طرح حضرت علی اکبر که شب هشتم محرم است متاسفانه هنوز آماده نشده است.

خوندن مطالب ذیل خالی از لطف نیست

شب نهم ماه محرم شبی است که در آن روضه قمر بنی هاشم حضرت ابالفضل عباس بن علی ابن ابیطالب علیه السلام خوانده می شود. و چه روضه جانسوزی. اما عباس بن علی بن ابیطالب کیست؟

روزی امّ‏ البنین امیرمؤمنان علیه السلام را مشاهده کرد که عباس را در آغوش گرفته و بردستانش بوسه می‏زند و می ‏گرید. چون آن بانوی با فضیلت این گونه دید، دچار نگرانی و ناگواری شد؛ زیرا سابقه نداشت که فرزندی چنین نیک منظر و صاحب شمائل علوی، برای پدرش اضطراب و پریشانی به همراه آورد و برحسب ظاهر، عاملی که موجب آشفتگی شود در وی دیده نمی ‏شد. پس امّ ‏البنین سبب را از حضرت پرسید. حضرت علی علیه‏ السلام او را نسبت به حقیقتی که در آینده اتفاق خواهد افتاد، آگاه کرد و فرمود دستان فرزندش در راه مددرسانی به امام حسین علیه‏ السلام قطع می‏ شود. با شنیدن این خبر غیبی، صدای فریاد و شیون آن مادر دلسوخته از خانه علی علیه‏ السلام بلند شد و اهل منزل نیز به نوحه ‏گری پرداختند. حضرت افزود: ای امّ ‏البنین! نور دیده ‏ات نزد خداوند منزلتی بزرگ دارد و پروردگار در عوضِ دو دست بریده‏ اش، دو بال به او مرحمت خواهد کرد که با ملائکه در بهشت به پرواز در می ‏آید، همان گونه که از قبل، این لطف را به جعفر بن ابی‏طالب عنایت نموده است.

برای حضرت ابالفضل العباس علیه السلام دارای صفات، ویژگیها و خصایصی است که ایشان را به شخصیتی ممتاز بدل نموده است، که حتی عده ای از بزرگان برای ایشان مقام عصمت (البته غیر ذاتی) قائل شده اند، یعنی ابالفضل علیه السلام علی رغم اینکه مانند ائمه علیهم السلام عصمت ذاتی نداشت، اما به خاطر اینکه هرگز به گناهی آلوده نگردید، به مقامی چنین رفیع دست یافت.

۱- ایمان راسخ: حضرت عباس علیه السلام به دلیل پرورش در دامان خانواده ای مؤمن و پرهیزکار، به کامل‏ ترین مراحل ایمان رسیده و در راه حاکمیت احکام الهی آماده شهادت بود.
۲- بصیرت: امام صادق علیه السلام در توصیف صفات حضرت عباس علیه السلام می ‏فرمایند: «خدا رحمت کند عموی ما عباس را، او از بصیرت و ژرف بینی بسیار نافذ و ایمان بسیار استوار برخوردار بود . به همراه اباعبدالله به جهاد پرداخت و در نهایت هم به فیض شهادت نایل آمد.
۳- وفاداری: امام صادق علیه السلام با اشاره به نهایت وفاداری علمدار کربلا فرمود: «شهادت می‏ دهم که در برابر جانشین رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم همواره تسلیم بودی … همیشه به جهت‏ خدا وفادار ماندی و لحظه ‏ای از خیرخواهی برای او کوتاهی نکردی …» .
در زیارت نامه ‏ای که امام صادق علیه ‏السلام آن را به اصحاب خود تعلیم می‏ دادند می‏ فرمایند: «شهادت می‏ دهم که تو، ای عباس، نسبت به جانشینی رسول خدا (امام حسین علیه ‏السلام ) در مقام تسلیم و تصدیق نهایت تلاش را به انجام رساندی و تا وقتی زنده بودی وفادار ماندی و خیرخواهی را در حق او به تمامی به جای آوردی». تقریبا در تمام زیارت‏نامه‏ هایی که از ائمه اطهار علیه‏ السلام در حق حضرت قمر بنی هاشم علیه السلام وارد شده است، شهادت به وفاداری بی ‏نظیر آن حضرت تصریح شده است: «اَشْهدُ لَکَ… بِالوَفاء و النَّصیحة لَخَلَفِ النّبی صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله‏ وسلم ».
۴- ادب: قمربنی هاشم دارای منزلتی خاص است . حضرت عباس علیه السلام بدون اجازه در کنار امام حسین علیه السلام نمی ‏نشست؛ هنگامی که در حضور برادر می ‏نشست، همانند یک بنده در مقابل مولای خود بر روی دو زانو در کمال تواضع می‏ نشست.
۵- جوانمردی: هنگامی که عباس علیه السلام تنهایی امام را دید، اجازه خواست تا عازم میدان شود. امام از او درخواست کرد تا برای کودکان حرم کمی آب تهیه کند. مشک و نیزه‏ اش را برگرفت و پس از شکستن محاصره فرات، وارد آن شد. برای لحظه‏ ای قصد آشامیدن آب جاری فرات کرد، اما عطش امام و اهل او را از نوشیدن آب بازداشت.
۶- رشادت: شجاعت‏ حضرت عباس علیه السلام در میان اصحاب امام حسین علیه السلام بی نظیر بود، چگونگی شهادت او، و رجزهای او، و جهاد او با دست بریده، همه بیانگر اوج صلابت و شهامت او است، او تنها به سوی آب فرات رفت، و در برابر چهار هزار نفر تیرانداز قرار گرفت، صف آنها را با کشتن هشتاد نفر از آنها، درهم شکست و خود را به آب فرات رسانید
۷-  صبر و استقامت و ….

اما عباس علیه السلام علاوه بر این صفات، صفت برجستگی دیگری نیز داشت و آن جنگاوری و دلاوری او بود، به گونه ای که شنیدن نام ابالفضل العباس علیه السلام ترس را بر جان سپاه دشمن می انداخت. مسلما دشمنان نمی توانستند به آسانی ایشان را به شهادت برسانند، لذا با مکر و حیله و ناجوانمردانه آن حضرت را از پای درآوردند.

شهید مطهری درباره نحوه شهادت حضرت ابوالفضل علیه السلام نقل می کند که

هنگامی که حضرت بعد از برداشتن آب برای رفع عطش خیام به سوی خیام می رفت کمانداران راه را بر او بستند و لشگریان ابن سعد هم همراهی کردند و حضرت را محاصره نمودند ، آن حضرت شجاعانه شمشیر می زد و می کشت ، ناگاه نوفل ازرق که در جایی کمین کرده بود از کمینگاه در آمد و با کمک زید بن ورقا  و حکیم بن طفیل سنبسی طائی دست راست حضرت را جدا کردند .
حضرت فوری مشک را بر دوش چپ خود افکند و شمشیر به دست چپ خود گرفت و نبر را ادامه داد و شعری می خواند .
والله اِن قَطعتم یَمینی
انی احامی ابداً عَن دینی
و عَن امام صادق الیقینی
نَجْلِ النبی الطاهر الامین
نبی صدق جائنا بالدینی
مُصَّدقاً بالواحد الامین
اگر دست راستم را قطع کردید تا ابد از دینم و امام باورمندم به آخرت حمایت می کنم  که فرزند پیامبر پاک و امین است ،پیامبر راستگویی که دین الهی را آورد که گواهی دهنده به یکتایی خداست .
در این حال حکیم بن طفیل از پشت درخت خرما بیرون آمد و دس چپ حضرت را نیز جدا کرد ، حضرت مشک را به دندان گرفت و این اشعار را خواند
یا نفس لا تَخشی مِن الکفار
و اَبشِری بِرحمَه الجَبار
مَع النَّبی السید المختار
مَع جمله السّادات و الاطهار
قَد قَطعوا بِبَغیِهِم یَساری
فَاَصلهم یا رب حَرَّ النار
که ای نفس ! از کفار نترس مژده بر تو باد رحمت خدای جبار و از بودن با پیامبر برگزیده الهی و جمله سادات و پاکان . دشمنان ستمگرانه دست چپم را هم قطع کردند پروردگار من ، آنها را در آتش سوزان جای ده .
او می کوشید تا به خیمه گاه حضرت امام حسین (ع) برسد ، ناگاه تیری از جانب دشمن به مشک آب خورد تمام آب روی زمین ریخت ، تیر دیگری بر سینه اش نشست ، آنگاه حکیم بن طفیل لعنه الله علیه با عمودی آهن بر فرق شریف حضرت زد ، در این هنگام از اسب به زمین افتاد و گفت :
یا اخی یا حسین علیک منی السلام
ای برادرم ای حسین ، خداحافظ ، ای برادر برادرت را دریاب ، حضرت امام حسین (ع) کمر خمیده و با دیدگان اشکبار نزد عباس آمد و فرمود : اکنون پشتم شکست و چاره ام کم شد .
فَوَقف علیه مُنحَنیا و جَلَس عِندَ رأس یَبکی الآن اِنکسر ظهری و قَلَت حیلتی

 

ديدگاه‌ها (8 ديدگاه)


 1. رحیم:

  السلام علیک یا اباالفضل العباس
  سلام
  چاره دیگری نمانده به زمین میگذارمت
  میروی ای خدای خوبی به خدا میسپارمت
  کسی به خیمه ها نمانده بکشد انتظار آب
  امیر با وفای لشگر نفسی آسوده بخواب
  دشمنان را ببین رجز خوان مست و دیوانه و شتابان
  سوی خیمه میرانند
  تا ابد منتظر به راهت چشم به راه طلوع ماهت
  اهل خیمه میمانند…
  بسیار با صفا بود
  یاعلی


  13 دسامبر 2011 - 9:57 ب.ظ
 2. امیرحسین:

  سلام علیکم

  دو پوستر دیگر

  مزار شهدای کربلا

  سر در ورودی حرم امام حسین(ع)

  http://quran-net.mihanblog.com/post/136


  13 دسامبر 2011 - 10:27 ب.ظ
 3. محمد مهدی:

  داداش سلام ! یه طرح برای علی اکبر(ع)هم بزن اجرت با خو دحضرت


  14 دسامبر 2011 - 3:45 ب.ظ
 4. عمارنامه:

  سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/link/5810
  ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir
  یا علی


  16 دسامبر 2011 - 7:33 ب.ظ
 5. سرباز کمپ:

  طرح / خانه سینما فتح شد.
  http://camp707.com/archives/2188

  نظر شما راجع به خانه سینما چیه؟


  11 ژانویه 2012 - 12:04 ق.ظ
 6. نازلی:

  همه ی کاراتون عالیه .دستتون درد نکنه


  10 جولای 2013 - 11:32 ب.ظ

دیدگاه شما


ارتباط با ما
  کد را وارد نمایید: captcha

  سامانه همراه
  جهت ارسال تصاویر پس زمینه تلفن همراه شماره تلفن خود را وارد کنید


   کد را وارد نمایید: captcha